Aktualności

Kolejkomat (system kolejkowy) - Jaki system kolejkowy kupić?

Jaki system kolejkowy kupić?

Wybór na rynku jest dosyć spory. Ja postaram się zwrócić uwagę na to co dla potencjalnego nabywcy powinno być najważniejsze.

Jednym z naj ważniejszych aspektów jest wybór firmy dostarczającej rozwiązanie. Nie od dziś wiadomo, że firmy komercyjne chcąc sobie zapewnić finansowanie na dłuższy czas bardzo często oferują produkty, które wiążą nabywcę z dostawcą praktycznie na stałe. Kupując kolejkomat od producenta, który przyjedzie do naszej firmy, zainstaluje wszystkie składniki, skonfiguruje system i odda do użytku narażamy się właśnie na takie „przywiązanie”.

Każda zmiana w systemie, którą będziemy chcieli w przyszłości przeprowadzić będzie wymagała skontaktowania się z tym właśnie dostawcą. Nikt inny nie zna tego rozwiązania ani nie ma praw do jego serwisowania.

 Nie róbmy tego błędu. Wytrącamy sobie wtedy z rąk podstawowe narzędzia negocjacyjne jakie mieliśmy jeszcze niedawno – gdy kupowaliśmy produkt (to dostawca bardzo chciał u nas wdrożyć system). Teraz jest odwrotnie ( to my bardzo chcemy aby dostawca przyjechał do nas coś naprawić, poprawić, skonfigurować). Tą sytuację większość firm wykorzysta na naszą niekorzyść:

 • Firma może windować ceny
 • Firma może przymuszać nas do wykupywania dodatkowych usług ( bez których system potencjalnie nie będzie działał)
 • Może dyktować inne warunki w tym odmawiać wykonania niektórych modyfikacji czy prac.

A gdyby tak zakupić produkt, który może serwisować każda firma informatyczna w Polsce? Albo gdyby produkt był tak skonstruowany aby obsługa serwisowa była możliwa do przeprowadzenia w ramach własnej jednostki?

Wybierzmy dostawcę, który spełnia absolutnie podstawowe i niezbędne warunki uczciwego sprzedawcy. Zwróćcie uwagę czy producent kolejkomatu:

 • Posiada własną stronę internetową na której prezentuje produkt bez tajemnic
 • Publikuje na stronie wersje instalacyjne własnego produktu do pobrania przez wszystkich
 • Publikuje na stornie wyczerpujące instrukcje obsługi swojego rozwiązania
 • Udostępnia darmową demonstracyjną wersję swojej aplikacji aby można było ją wypróbować
 • Zaprasza do współpracy inne firmy i buduje sieć autoryzowanych serwisów publikując ich dane kontaktowe na swojej stronie
 • Wspiera zarówno klientów końcowych jak i swoich autoryzowanych przedstawicieli.

Jeśli producent kolejkomatu nie spełnia powyższych warunków – omijajmy go szerokim łukiem.  Zauważmy bowiem, że w przypadku wdrożenia rozwiązania które może serwisować większa ilość firm, w tym również nasza firma informatyczna która obecnie nas obługuje, wciąż trzymamy w swoich dłoniach podstawowe atuty  jakie ma zawsze firma kupująca system.

Firma serwisująca nie ma wtedy możliwości uzależnienia nas od siebie i zarówno przy zakupie programu jak i w trakcie realizacji to właśnie tej firmie zależy na tym aby wykonać u nas dodatkowe czynności instalacyjne czy konfiguracyjne. A to w znacznym stopniu poprawia jakość obsługi – a o to przecież nam chodzi.

Bez wątpienia taką firmą:

 • Która chce dawać klientom wybór
 • Która chce aby klienci wybierali jej rozwiązania z uwagi na ich jakość i przydatność do celów którym mają służyć a nie z przymusu
 • Która wyznacza jasne zasady użytkowania swoich produktów
 • Która publikuje na swojej stronie wszystkie niezbędne materiały aby klient nie był przywiązany do jednej firmy obsługującej.

Jest firma Widnet i jej rozwiązanie KolejkoBot. I nie są to słowa bez pokrycia. Zerknijcie na stronę tego produktu – jest to produkt bez tajemnic - dla każdego. Każdy kto chce, z tej strony dowie się wszystkiego co ważne o tym produkcie. Każda firma informatyczna pobierając to oprogramowanie może zapoznać się z  instrukcją ( również publikowaną ) i filmami instruktażowymi. Do tego zrobi to bezpłatnie ponieważ producent udostępnia system na okres próbny bez konieczności zapłaty.

Mądre wybory na etapie wyboru systemu nie wątpliwie przyczynią się do sukcesu naszej firmy. Popełnione błędy na tym etapie mszczą się latami. Wybierzmy więc mądrze.

Tekst: Janusz Jurczyk